Wpis

wtorek, 23 września 2014

Poziom wyeksponowania treści, zaw. polityczne prezentacje i charakterystyki podmiotów rywalizacji, w materiale badawczym

Kolejny etap badania przewidywał pogłębioną analizę zawartości jedynie dla grupy materiału posiadającego cechy prezentacji medialnej konkretnych partii i działaczy politycznych. Zebrane dane pozwoliły określić tą kategorię, jako najliczniejszą, to znaczy pojawiającą się w próbie najczęściej, niemniej ważnym jest również zmierzenie poziomu wyeksponowania dla tego zbioru treści. Określając ekspozycję materiału w prasie każdy artykuł sprawdzony został za pomocą specjalnie przygotowanego narzędzia określającego wartość punktową ekspozycji na podstawie sumy jego umiejscowienia w numerze (znajduje się na pierwszej stronie- 1 pkt.), powierzchnia jaką zajmuje (kolumna poboczna- 1 pkt.; ok. 1/4 strony- 2 pkt.; ok. 1/2 strony- 3 pkt.; cała strona- 4 pkt.; więcej niż cała strona-5 pkt.) oraz zaopatrzenia w fotografię, rysunek bądź inny element graficzny (na stronie tytułowej- 2 pkt.; wewnątrz wydania- 1 pkt.)

Wyniki pomiaru wykazały, że zarówno w GW, jak i w RZ opisy sylwetek aktorów politycznych najczęściej emitowane były poprzez jednostki o niskim (1-2 pkt.) i średnim (3-4 pkt.) poziomie wyeksponowania, jednakże zbiór artykułów o wysokim (5-6 pkt.) poziomie ekspozycji tzn. zajmujących więcej niż jedną stronę i dodatkowo zaopatrzonych w element graficzny albo wzmiankę na stronie tytułowej, również nie był mały. Poziom bardzo wysoki (7-9 pkt.) odnotowany został w 5 przypadkach artykułów o największej powierzchni, zaopatrzonych w grafikę i wzmiankę na pierwszej stronie; w GW wystąpiły 2 materiały tego typu, w obu przypadkach były to obszerne wywiady z przedstawicielami PO- z premierem Donaldem Tuskiem i z szefem MSZ Radosławem Sikorskim; w RZ natomiast 3, jeden dosyć spory reportaż zarzucający politykom PO sprzyjanie interesom i układy z potentatami biznesu oraz dwie publicystyki poświęcone rywalizacji PiS-PO i sylwetce Janusza Palikota.

Poniżej wykres poziomu wyeksponowania treści zawierających polityczne prezentacje i charakterystyki podmiotów rywalizacji wyborczej w GW i RZ osobno.

 

Poziom wyeksponowania sylwetek politycznych, osobno w GW i RZ (źródło: opracownie własne)

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
nin3in
Czas publikacji:
wtorek, 23 września 2014 14:03

Polecane wpisy